Monday, 20 March 2023, 19:17:40 — Baku (UTC+4)
Türk Dövlətləri Parlament Assambleyası

TBMM BAŞKANI YILDIRIM'IN KIRGIZİSTAN TEMASLARI

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Binali Yıldırım, resmî ziyaret için bulunduğu Kırgızistan'da, mevkidaşı Dastanbek Cumabekov ile baş başa görüştükten sonra Parlamentoda düzenlenen heyetler arası görüşmeye başkanlık etti.

Yıldırım, Türkiye Kırgızistan ilişkilerini gölgelemeye çalışan FETÖ'cüleri, Manas Destanı'nda milletine ihanet eden Közkaman karakterine benzetti.

Türkiye ile Kırgızistan arasında son dönemde yoğun görüşme trafiği yaşandığını belirten Yıldırım, bu ziyaretin amacının hükümetler arasındaki güçlü ilişkiyi parlamentolar arasına da taşımak olduğunu söyledi.

Yıldırım, yeni dönemde Kırgızistan ile her alanda ilişkileri geliştirmeyi hedeflediklerine vurgu yaparak, kalkınmaya devam eden Kırgızistan'a Türkiye'nin desteğinin tam olduğunu dile getirdi.

Kırgız Meclis Başkanı Cumabekov da 2018'in Türkiye-Kırgızistan ilişkileri noktasında son derece verimli geçtiğini ifade ederek, iki ülke cumhurbaşkanlarının bir yılda dört kez görüştüğünü hatırlattı.

Yıldırım, TBMM Başkanvekili Celal Adan, Türkiye-Kırgızistan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Sabri Öztürk, AK PARTİ Kars Milletvekili Ahmet Arslan, CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar ve beraberindeki heyetle, Kırgız Parlamentosu'nun Genel Kurul çalışmalarını da izledi.

https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/haber_portal.aciklama?p1=145849